Mum Lekesi Nasıl Çıkar ? Mum lekesi çıkarma teknikleri!

22 Aralık 2010 Yazan  
Kategori Pratik Bilgiler

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum Lekesi

Doğum günü partilerinde, çeşitli kutlamalarda, bazı dinlerin törenlerinde ve aroma terapide de kullanılan renkli ve kokulu mumlar; dekoratif objeler, vurgulayıcı unsurlar ve ilginç sohbet konusu şeklinde varlık gösterirler. Çiçek kokulu mumlar koku duyumuzu şenlendirmelerine karşın, malesef hiç hoş görünmeyen mum damlaları görüntüye girerek bizi tekrar dünyanın bir temizlik işleri yeri olduğu gerçeğine geri döndürmektedir.

Mum konusunda genellikle fazla endişelenmeye gerek yoktur ve damlayan mumlar neredeyse meydana geldikleri kadar kolay bir şekilde çıkartılabilmektedir. Bunun yanında mumun damladığı yüzey tipine ve yerine bağlı olarak, mum lekesi çıkarılmasında doğru ve bilinçli yöntemlere ihtiyaç vardır. Ayrıca giysiler sözkonusuysa, yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar suyla temas etmemelidir.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum ve mum lekesi çıkarılır iken kullanılabilecek leke çıkarma teknikleri:

 

Giysideki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki, Kumaştaki Mum Lekesi

 

 


Mumun bir giysi, kumaş, masa örtüsü veya peçete üzerinde kuruması durumunda, mum lekesinin doğru şekilde ve tamamen çıkarılması birkaç aşama gerektirir.

Bu sayfadaki mum lekesi çıkarma tavsiyeleri, talimatında yalnızca yıkanabilir işareti olan giysiler için geçerlidir. Eğer doğal elyaflı, ipek, yün, deri, keten veya süet gibi narin kumaşlar veya astarlı giysilerden mum lekesi çıkarılması söz konusuysa ürünü size en yakın Dry Center Kuru Temizleme’ye götürerek ön leke çıkarma işleminin yapıldığı kuru temizleme hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca yalnız kuru temizleme yapılabilen giysiler ve tekstil ürünleri suyla temas ettirilmemelidir.

Giysiden, Kumaştan, Örtülerden, Peçeteden Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

♦ Yapılması gereken ilk iş, damlamış olan muma bir buz küpü veya buz torbası koymaktır.
♦ Bu, mumun gevrekleşmesini sağlayacağından mum damlasını kazıyarak çıkarabilirsiniz.
♦ Mumun alabildiğiniz kadar kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart, kredi kartı veya ince bir tereyağı bıçağı kullanın. Asla ağzı tırtıklı normal bir bıçak kullanmayın; örtüye zarar verebilirsiniz.
♦ Mum parçalarının mümkün olduğu kadar fazla kısmını dikkatlice çıkardıktan sonra, ütüyü çıkarın ve biraz kese kâğıdı alın.
♦ Bu kese kâğıdını, mum lekesi olan kumaşın altına koyun, kumaşın cinsine bağlı olarak ütüyü ısıtın.
♦ Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kesekâğıdı koyun.
♦ Mum, kesekâğıdına geçinceye kadar üstteki kese kağıdını hafifçe ütüleyin.
♦ Soğuduktan sonra mum kalıntısının bulunduğu kese kâğıdını çöpe atın.
♦ Bütün mum lekesi çıkıncaya kadar işlemi yeni kese kâğıdıyla tekrarlayın.
♦ Eğer renkli mum sözkonusuysa, giysiler, masa örtüsü veya peçete üzerindeki mum lekesi tamamen giderilemeyebilir.

Ayrıca, mum lekesi kumaştan nasıl çıkar sorusunun kumaş çeşitliliğinden dolayı tek bir cevabının olmadığını da aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Örneğin; akrilik, naylon, olefin, polyester veya bunların karışımı olan sentetik kumaşlar sert ve dayanıklı olmakla beraber, lekeler karşısında daha hassastırlar.

Yün, pamuk, keten ve ipek gibi doğal kumaşlar ise daha yumuşak ve dayanıksız olmalarına karşın, mum lekesi kumaştan çıkarılır iken daha iyi sonuçlar verebilirler. Her halükarda, kumaştaki mum lekesini çıkarırken son derece dikkatli olmak gerekir.

 

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halıdaki Mum Lekesi

Mumlar genellikle bir şekilde halılarımıza, kilimlerimize veya döşeme kumaşlarına damlarlar. Bu, hiç de gizemli bir şey değil; çünkü çoğu mumlar yanık durumdayken bir şekilde taşınmaya çalışırlar.
Ayrıca bazen mum, söndürüldükten hemen sonra mum akıntısının soğuyup donması beklenmeden taşınmaktadır.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

♦ Eğer sizin de halınıza mum damlarsa, mumu bir buz küpü veya buz torbası kullanarak dondurun. Halıdaki veya koltuk benzeri döşemelik kumaşlar üzerindeki mumu dondurmak için tasarlanmış bir ticari ürün de kullanabilirsiniz.
♦ Mum donduktan sonra, plastik bir kart veya küt ağızlı temiz bir bıçak kullanarak mum lekesini parçalayın.
♦ Daha sonra hemen mum parçalarını alın veya elektrikli süpürgeyle temizleyin. Eğer uzun süre beklerseniz mum parçaları yumuşayacak ve tekrar soğutmanız gerekecektir.

 

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mobilyadaki Mum Lekesi

Bazen parlak renkli mumlarımız mobilyalara, özellikle ahşap büfeler, kitaplıklar, tezgahlar, sehpalar ve masalar üzerine damlar.

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

♦ Mum damlalarını çıkarmak için once mumu sertleştirmeniz gerekir.
♦ Bu amaçla, damlanın üzerine bir buz küpü veya buz torbası koyun.
♦ Bir plastik kart veya ince, küt ağızlı tereyağı bıçağı veya pürüzsüz bir plastik cetvel gibi aşındırıcı olmayan bir araç kullanarak mumum mümkün olduğunca fazla kısmını nazikçe çıkarın.
♦ Özellikle mobilyanızın yüzeyini çizmemek için aşırı titiz hareket ettiğinizde ahşap mobilya üzerinde biraz mum kalıntısı kalabilir.
♦ Bir yumuşak ve temiz bez kullanıp bölgeyi temizleyin.
♦ Mum lekesi çıkmazsa büyük marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir parça kaliteli mobilya cilası uygulayın. Mum lekesi kalırsa lekeyi hafifçe ovalayarak çıkarın.

 

Cam Kaplardaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Cam Kaplardaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Cam Kaplardaki Mum Lekesi

Cam mum kapları sözkonusu olduğunda, yapılacak en iyi iş öncelikle içinde mum birikmemesini sağlamaktır.

Eğer içine mum yerleştirmeden önce cam mum kabının altına bir parça su koyarsanız, balmumunun cama yapışmasını önlemiş olursunuz.

Cam Kaplardaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

♦ Fakat eğer cama balmumu yapılmışsa, buzluğunuzda küçük bir yer açmanız ve mumu dondurmak için cam kabı buzluğa koymanız gerekir.
♦ Mumun donmasını sağlamak için cam mum kabını birkaç saat buzlukta tutun. Birkaç saat geçtikten sora, küt ağızlı bir bıçak, tercihen tereyağı bıçağı kullanarak mum damlasını çıkartmaya çalışın.
♦ Mumun kolayca yerinden çıkması gerekir. Kalan mum lekesi veya kalıntısını ise cam kabı, sabunlu sıcak suyla yıkayarak çıkartabilirsiniz.

 

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum Lekesi

Kullanıldıkları ortamlarda zengin, mistik veya romantik bir ambians yaratılmasını sağlayan mumlar, yakılmadan önce şamdanlara, cam veya porselen kaplara konularak mum damlalarının etrafa bulaşmaması amaçlanır. Buna rağmen mum damlaları akışkan olmalarından dolayı kumaş, halı, koltuk, masa örtüsü ve mobilya üzerlerinde mum lekesine neden olurlar.

Mum Lekesi Nasıl Oluşur ?

Eriyen mumların damlaması ile oluşan mum kalıntılarının çıkarılması için mum damlalarının soğumalarının beklenmesi gerekir. Mum bulunduğu yüzeyden çıkarılsa bile ardında mum lekeleri bırakabilmektedir.

Parafin mum, jel mum veya diğer petrol türevi mumların içeriğine eklenen boyalar ve kokular mum lekesinin çıkarılmasını zorlaştıran etkenlerdir. Özellikle dekoratif ve süs amaçlı olarak kullanılan çok çeşitli renkteki mumlar daha zor mum lekelenmelerine neden olurlar.

ideal Sohbet etmek için tıklayın
Lütfen sitemizdeki verilen emeklere saygı için okuduğunuz konulara 2 cümlede olsa yorum yazalım !

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

♦ Mail Posta Adresleriniz Gizlidir (Görünmez ve Yayınlanmaz!)
♦ Gerekli Yazan Yerlerin Doldurulması Gereklidir!

Kulübü Forum Sayfası


Kadınlar Kulübü Forum Sayfası Girişi İçin Tıklayın

Kadinlar Kulübü Yemek Tarifleri Çeşitleri!Sponsor Reklam Alanı

Green Coffee 800 Yeşilin Dünyası Sağlıklı Kilo Verme Zayıflama

Resmi Forum Sitemiz ForumozeL.CoM Üye Ol