Dermabrazyon Ameliyatı ve Cilt Zımparalama Estetik Ameliyatı

Dermabrazyon Ameliyatı ve Cilt Zımparalama Estetik AmeliyatıDermabrazyon Ameliyatı ve Cilt Zımparalama Estetik Ameliyatı

DERMABRAZYON

Günlük hayatımızdaki pürüzlü yüzeyleri daha pürüzsüz hale getirmek için yapılan zımparalama işleminin estetik cerrahideki uygulamasına dermabrazyon denir. Buradan da kolaylıkla anlayabileceğiniz gibi bu işlem, deri yüzeyindeki pürüzlü görünümü azaltmak için uygulanır. Deri yüzeyindeki pürüzlü görünüm çoğu zaman yüz bölgesinde iz bırakarak iyileşen sivilcelerden ya da kabarık yara izlerinden kaynaklanır. Uygulama esnasında derinin en yüzeysel tabakası zımparalanarak soyulur. Soyma işleminin oluşturduğu yüzeysel yara, iyileştikten sonra yüzeyi daha düzgün, daha taze ve gergin bir cilt ile yenilenir. Sonuçta pürüzlerin daha hafiflediği bir görünüm ortaya çıkar.

Cilt Zımparalama Ameliyatı

Anestezi tipi, dermabrazyon uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak değişebilir. Geniş yüzeylere uygulanacaksa mecburen genel anestezi uygulanır, ben 10-15 cm çapından daha küçük yüzeylerde lokal anesteziyi tercih ediyorum. Ameliyattan sonra aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra dermabrazyon alanındaki ağrı kendini hafif yanma hissi şeklinde gösterir, bu his çok rahatsız edici şiddette değildir. Çoğu zaman normal bir ağrı kesici ilaç, hissettiğiniz yanma hissini de rahatlıkla giderir.

Deri, dermabrazyon ile soyulunca yüzeyde açık bir yara oluşur. Yara, yüzünüz gibi vücudunuzun açıkta kalan bir bölgesinde ise, pansuman ile kapatmadan sadece üzerine size önereceğim pomatlardan sürmeniz yeterli olur. Yara vücudunuzun kapalı kalan bir yerinde ise, kıyafetlerin yaraya sürtünerek zarar vermemesi için sargı ya da bandaj ile kapatılması gerekir.

Dermabrazyon Ameliyatı Ameliyat sonrası

Ameliyattan 1 gün sonra yara yerinizi de yıkayarak banyo yapabilirsiniz. Yaraya su değdirmekten sakın korkmayın, hiçbir şey olmaz, aksine yaranın suyla ve bebek şampuanı gibi yakıcı olmayan bir sabunla yıkanması, yaranın temizlenmesi anlamına gelir ki, bu da pansuman yerine geçer. Yaraya su değdirilmemesi gerektiği çekincesi ve yanlış inancından kendinizi kurtarın. Yarayı her gün yıkayın, hatta günde iki kere yıkayın, üşenmezseniz üç kere yıkayın.

Ne kadar yıkarsanız, o kadar temizlik anlamına gelir. Yara da o denli mikroplardan arınır, infeksiyon riski azalır ve o derece hızlı iyileşir. Yaranın iyileşmesi diğer taraftan da dermabrazyon işleminin derinliğine bağlıdır.

Yüzeysel yapılan dermabrazyon kısa sürede iyileşir, zımparalama işlemi derinleştikçe, iyileşme süresi de o kadar uzar. En derin yapılan dermabrazyon işleminde tüm yüzeyin yeni deri ile kaplanması en fazla 7-10 gün kadar sürer.

Yeni haliniz

Yara iyileştiğinde yüzey, yeni oluşmuş taze bir eri ile kaplanır. Yeni oluşan bu deri normal deriden farklı olarak yeni iyileşmiş her taze yarada olduğu gibi hafif pembe renkli olur. Bu pembemsi renk birkaç hafta içinde yavaş yavaş normal deri rengine döner. İşlem yüzünüze uygulanmışsa yaralar iyileştikten sonra pembemsi renk farkı fondöten ile kolaylıkla kapatılabilir.

Diğer taraftan da bu aşamada güneş ışınlarından da korunmak gerekir. Yeni iyileşmiş bir yara, güneş ışınlarına karşı normal deriye göre daha hassas olur. Bu yüzden bu ameliyatı yaz aylarında yapmak doğru değildir. Aksi takdirde, dermabrazyon yarasının olduğu bölge, normal deriye göre 1-2 ton daha koyu bronzlaşır ve renk farkına yol açar.

Bu ameliyat koşullarınız gereği yazın yapılması mecbur olursa, çok özel tedbirlerin alınması gerekir. Ben, eğer ki herhangi bir zorunluluk yoksa, bu ameliyatı, güneşin etkisinin zayıf olduğu Ekim ile Mart ayları arasında yapmayı tercih ediyorum. Size de tavsiyem bu yönde olur.

Op. Dr. H. Nazmi BAYÇIN

ideal Sohbet etmek için tıklayın
Lütfen sitemizdeki verilen emeklere saygı için okuduğunuz konulara 2 cümlede olsa yorum yazalım !

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

♦ Mail Posta Adresleriniz Gizlidir (Görünmez ve Yayınlanmaz!)
♦ Gerekli Yazan Yerlerin Doldurulması Gereklidir!

Kulübü Forum Sayfası


Kadınlar Kulübü Forum Sayfası Girişi İçin Tıklayın

Kadinlar Kulübü Yemek Tarifleri Çeşitleri!Sponsor Reklam Alanı

Green Coffee 800 Yeşilin Dünyası Sağlıklı Kilo Verme Zayıflama

Resmi Forum Sitemiz ForumozeL.CoM Üye Ol