Çatlak Tedavisi

05 Temmuz 2011 Yazan  
Kategori Cilt Bakımı, Güzellik, Vücut Bakımı

Çatlak TedavisiÇatlak Tedavisi

Cilt çatlağı sık görülen bir rahatsızlıktır ve pek çok kişiyi estetik açıdan rahatsız etmektedir. Deride çizgisel incelme ve yara izi şeklinde belirti vermektedir. Cilt çatlakları, vücudun değişik bölgelerinde kilo artışı nedeniyle, derinin alt dokularında yoğun ve sürekli gerilme sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Derinin gerilmesi derideki bazı hücrelerden kimyasal maddelerin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. İşte Dermatologların tedavi yöntemi…

Hamile bayanlarda karın ve göğüslerde, vücut geliştirme çalışanların omuzlarında, ergenlik çağında ani gelişen vücut bölgelerinde ve aşırı kilo alanlarda oluşabilmektedir. Ayrıca uzun süreli ağız yoluyla veya sürerek kortizon kullanımı ve vücutta fazla kortizon üretilmesine neden olan Cushing hastalığında deri çatlakları gelişmektedir. Genetik faktörlerde önemli rol oynamaktadır. Ancak deri çatlaklarının oluşum mekanizması halen tam olarak anlaşılamamıştır.

Cilt çatlağı kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Hamile bayanların %90’nında, ergenlik çağında genç kızların %70’inde, ergenlik çağında özellikle spor yapan genç erkeklerin %40’nda deri çatlağı görülebilmektedir. Cilt çatlaması daha çok ergenlik çağındakileri, hamile bayanları ve böbreküstü bezleri fazla çalışanları etkilemektedir.

Erken cilt çatlağı pembe renkli ve kaşıntılı, çizgi şeklinde deride kabarıklık şeklinde ortaya çıkar. Zamanla cilt çatlağı beyazlaşır ve deriden çökük hale gelir. Değişik uzunlukta ve 1- 10 mm genişlikte olabilir. Bazı çatlaklar zamanla hafifler ve kaybolabilir.

Hamilelerde karın ve göğüsler etkilenir. Ergenlik çağında, erkeklerde uyluk bölgesi ve kuyruk sokumu, kızlarda kalça ve göğüsler etkilenir. Ancak vücudun değişik bölgelerinde diz arkası, üst kol gibi görülebilir. Uzun süreli kortizon kullanımında, cilt çatlağı daha derin, geniş ve yaygın şekilde ortaya çıkabilmektedir.

İlaçla cilt çatlak tedavisi: Çatlak tedavisinde etkili olduğu bilinen ve deriye uygulanan maddeler

♦ Tretinoin
♦ C vitamini
♦ Glikolik asit

Lazer ile çatlak tedavisi: Cilt çatlağında uygulanan ve etkili olduğu belirtilen lazer ve ışık sistemleri uygulanırken, esmer tenli kişilerde deride lekeler kalabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Cildi soymadan yenileyen lazerler ile çatlak tedavisi:

♦ Fraksiyonel lazerler
♦ 1450-nm diode lazer
♦ 1540 nm Erbium: Glass lazer
♦ 1320 mn Nd: YAG lazer
♦ Pulsed –dye lazer (585-595 nm)
♦ Q-switched 1064 nm Nd:YAG lazer
♦ Long pulsed 1064 nm Nd:YAG lazer
♦ LED

Cildi soymadan yenileyen lazer olmayan sistemler çatlak tedavisi

♦ Plasma
♦ Radyofrekans

ideal Sohbet etmek için tıklayın
Lütfen sitemizdeki verilen emeklere saygı için okuduğunuz konulara 2 cümlede olsa yorum yazalım !

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

♦ Mail Posta Adresleriniz Gizlidir (Görünmez ve Yayınlanmaz!)
♦ Gerekli Yazan Yerlerin Doldurulması Gereklidir!

Kulübü Forum Sayfası


Kadınlar Kulübü Forum Sayfası Girişi İçin Tıklayın

Kadinlar Kulübü Yemek Tarifleri Çeşitleri!Sponsor Reklam Alanı

Green Coffee 800 Yeşilin Dünyası Sağlıklı Kilo Verme Zayıflama

Resmi Forum Sitemiz ForumozeL.CoM Üye Ol