Böyle de seks olur mu?

16 Temmuz 2011 Yazan  
Kategori Cinsellik

Böyle de seks olur mu?

Uykuda seks bağımlılık

• Uyku sırasında çoğu insanın beyni de çalışmaya ara verir ama uykuda seks bağımlılığı hastalarında, yemek yemek ve seks yapmak gibi basit ihtiyaçları kontrol altında tutan hipotalamus hızlanır ve libidosunu uyarır.

• Derin bir uyku uyumakta olan sevgilinizin yanına uzandığınızda refleks olarak size sarıldığı oldu mu? Kadınlar o sırada yakınlık ihtiyacı içinde olduklarını fark etmeseler de vücutları temasa otomatik olarak tepki verir.

Beyin seksüel tepki veriyor

• Sevgilinize sokulduğunuzda vücudunuz ve beyniniz seksüel bir tepki veriyor. Öte yandan hipotalamus, uyurken bile vücutsal temas da dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarınızı gözlemliyor.

Uykuda seks hastalık mı?

• Araştırmacıların son gözdesi henüz tedavi yolu bulunamayan ‘uykuda seks’ hastalığı seksomnia…

• New Scientist dergisine konu olan hastalık, ‘Uyku halindeyken cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissetme’ olarak tanımlanıyor. Araştırmalarsa hastaların durumlarından utanmaları ve doktora açıklama yapamamaları nedeniyle ağır ilerliyor.

• Hastalık, ilişkileri de olumsuz etkiliyor. Dergiye konuşan hastalardan Lisa Mahoney, ‘Kontrol altına alamadığım bu aptalca durum beni korkutuyor ve uzun vadede ilişkimi bozmasından endişe ediyorum’ diyor. Araştırmacıların büyük kısmına göre seksomnia, uykuyla uyanıklık arasında kalınan uyurgezerliğin bir türü.

Uyanık yapılan sekse tercih eden var

• Yetişkinlerde uyurgezerliğin yüzde 2-4 oranında görüldüğü, seksomnia’nın bu derece yaygın olmadığı söyleniyor. Ancak 2005′te yapılan bir internet araştırmasına göre seksomnia, tıbbi raporlarda belirlenenden daha yaygın bir rahatsızlık.

• Uyku uzmanı Mark Pressman’a göre, hastalık zaten sıklıkla çiftler arasında görülüyor. Pressman, “Bazen nefret ediyor, bazense tolere edebiliyorlar. Bazı ender rastlanan örneklerdeyse bunu uyanıkken yapılan sekse tercih ettiklerini görüyoruz” diyor.

Uykunuz libidonuzu etkiliyor

• Uyku sırasında vücudun, hormon stoğu yapmak için bir çeşit ikmal mekanizması vardır ve bu yüzden uykusuzluk çeken kişilerde, cinsel dürtü hormonu olarak da bilinen testosteron seviyesi düşük olabilir.

• Buna rağmen bazı kadınlar, uykusuz kalmaları sonucunda sinirli oldukları zaman, seksüel olarak aşırı derecede uyarılmış oluyorlar. Bunun sebebi o sırada beynin daha ilkel bir konuma geçmesi olabilir.

Erkeklerin uyuklamalarının bir sebebi var

• Erkek arkadaşınızın seviştikten hemen sonra uyuyakalmasına kızmaktan vazgeçin. Çünkü orgazm yaşamak bir erkeği yalnızca fiziksel olarak yormuyor, aynı zamanda vücudunda mutluluk ve uyku hissi veren bir hormon olan prolaktin birikmesine yol açıyor.

• Öte yandan kadınlarda ise prolaktin kadar salgılanan oksitosin hormonu da yakınlaşma ihtiyacını artırıyor. Bu da kadınların sevişmenin ardından partnerlerinin yanında uyuklamaktansa, ona sokulma ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

Uykuda orgazm

• İrade dışı; uykuda orgazmlar özellikle erkeklerde hemen her zaman cinsel rüyalarla birlikte gerçekleşiyor. Uyku sırasında günlük çekingenliklerimiz ve öğrenilmiş denetimlerimiz, çok daha az etkin olduğundan birçok bilinçaltı dileklerimiz zararsız, simgesel biçimde rüya olarak ortaya çıkarlar.

• Bilinçli yasaklamaların etkisinin azalması, çoğu kimsenin, özellikle kadınların, uykuda çok daha hızlı orgazma gelmelerini de açıklar.

• Bugün genellikle uykuda orgazmın gerekli ve sağlıklı olduğu hatta cinsel perhiz durumlarında “doğal” bir ikame yolu oluşturduğu düşünülüyor.

• Yapılan araştırmalar bunun doğru olmadığını gösteriyor. Bu araştırma sonuçlarına göre; örneğin haftada birkaç kez cinsel birleşmeyle orgazma gelme olanağından yoksun kalan bir kadının uykusunda yaşadığı orgazm sayısı, yılda ancak birkaç kezlik bir artış gösterdi.

• Oysa bazı kadınların uykuda orgazm sayıları, cinsel birleşmede orgazmlarının artmasıyla oranlı olarak artış göstermiş. Yani aslında, uykuda orgazm insan vücudunun doğal bir işlevi olup, bilinçli cinsel eylemin ikamesi değil.

Kitap Önerisi

Artık Canı Çekmiyor

Bob Berkowitz, Susan Yager Berkowitz; Çeviren: Solina Silahlı
Artemis Yayınları; Cinsellik ve Üreme Etiği

Erkekler Sevişmekten Neden Vazgeçer Ve Siz Bunu Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz? ‘Milyonlarca erkeğin faydalanabileceği bir kitap… Belki de son tabu… Buradaki gerçek önemli noktaysa, Berkowitzler’in dediğine göre, herhangi birine suç atmak falan değil. Önemli olan meseleyi kavramak ve atıl duran libidoyu ateşlemek.’

ideal Sohbet etmek için tıklayın
Lütfen sitemizdeki verilen emeklere saygı için okuduğunuz konulara 2 cümlede olsa yorum yazalım !

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

♦ Mail Posta Adresleriniz Gizlidir (Görünmez ve Yayınlanmaz!)
♦ Gerekli Yazan Yerlerin Doldurulması Gereklidir!

Kulübü Forum Sayfası


Kadınlar Kulübü Forum Sayfası Girişi İçin Tıklayın

Kadinlar Kulübü Yemek Tarifleri Çeşitleri!Sponsor Reklam Alanı

Green Coffee 800 Yeşilin Dünyası Sağlıklı Kilo Verme Zayıflama

Resmi Forum Sitemiz ForumozeL.CoM Üye Ol