Öksürürken İdrar Kaçırma Neden Olur? Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vücuttaki çeşitli kas gruplarının uyarılmasına sebep olan öksürük, bir tür vücut refleksidir. Öksürürken İdrar Kaçırma, özelliklede kadınların en çok karşılaştığı durumlardan biridir. Öksürmek, mesane kısmındaki kasların uyarılmasına neden olur ve idrar kaçırma ile olumsuz etkisini gösterir.  gerçekleştiğinde söz konusu olur. Bu makalemizde Kadınlarda Öksürürken İdrar Kaçırma Nedenleri, Öksürürken İdrar Kaçırma Hangi Doktora Gidilir? sorularının cevaplarını ve Kadınlarda İdrar Kaçırma Kadınlar Kulübü Bitkisel Tedavi Yöntemlerine yer verdik…

Öksürürken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Nedenleri farklı olmakla birlikte erkek yada kadınlarda benzer şekillerde görülen öksürürken idrar kaçırma ile alakalı nedenleri detaylı bir şekilde ele alınması gerekir. Kadın ve erkek bireylerin fizyolojik farklılıkları nedeniyle öksürme sonucunda kadınlar idrar kaçırırken bu durum erkeklerde kadınlardaki kadar sık gözlemlenmeyebilir. Öksürürken idrarınızın aniden boşalması nedeniyle yaşadığınız sorunu sosyal bir problem olarak görmek ve kendinizden utanmak yerine bunun bir hastalık olduğunu kabullenmeniz gerekir. Çünkü idrar kaçırma, mesane bölgesindeki kasların fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu görülen bir problemdir.

Çözüm olarak bu kasların etkin bir hale getirilmesi gerekse de, bu kasların çalışmamasına ya da yeterince fonksiyon göstermemesine neden olan durumlara bakmak gerekir. İdrar yollarında görülen enfeksiyon, idrar kanalındaki veya mesanedeki diğer sorunlar öksürürken idrar kaçırma problemlerinin şekillenmesine neden olabilecek durumlardır. Bu durumların yanı sıra diyabet, prostat büyümesi ve böbrek taşları da öksürürken idrar kaçırmanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Kadınlar özelinde zor gerçekleşen doğumların idrar kaçırma noktasında en önemli nedenlerden bir tanesi olduğunu ifade etmek gerekir. Bu durumda kadınların bir uzman hekime başvurması ve muhtemel durumları ortadan kaldırmak adına mutlaka yardım talep etmesi gerekir.


Öksürürken İdrar Kaçırma Nasıl Giderilir?

Öksürürken idrar kaçırma durumundan kurtulmak ve hayatınıza daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmek adına birtakım önlemler alabileceğinizi ifade etmek gerekir. Bir kısmı cerrahi bir kısmı da cerrahi olmayan çözüm yöntemleri arasından en uygun olanı seçerek, hayatınızda utanç verici olduğunu düşündüğünüz ama aslında bir sağlık sorunu olan idrar kaçırmadan kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz.


Pelvik Egzersizleri

Pelvik egzersizleri veya bilinen diğer adı ile Kegel egzersizleri mesane bölgesindeki kasların düzenli antrenmanlar yaparak uyarılmasını sağlayan egzersizlerdir. Temelinde mesane kaslarının düzenli aralıklarla kasılması ve gevşetilmesi olan bu egzersizleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde diğer sağlıklı bireyler gibi idrarınızı tutabilecek ve öksürme gibi ekstrem durumlarda dahi idrar kaçırma ile karşılaşmadığınızı gözlemleyebileceksiniz. Ancak bu egzersizleri uygularken hekiminizin size yönelttiği uyarıları dikkate almalı ve doğru kas gruplarını çalıştırdığınızdan emin olmalısınız.


Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma hemen her yaştaki kadın ve erkekleri etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Kadınlarda zor doğumlara, menopoz dönemine ve genetik faktörlere bağlı olarak görülürken erkeklerde genelde boşaltım sistemi ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Genellikle kadınlarda görülen idrar kaçırma problemi kişinin sosyal hayatını derinden etkilemektedir. Nedenleri ne olursa olsun tedavi edilmesi gereken idrar kaçırma ilaç ve bitkisel yollarla çözüme kavuşturulabilir. İlaç kullanmayı gerektirmeyen ve doktor önerisiyle kullanılabilecek idrar kaçırmaya iyi gelen bitkiler şunlardır:

 • Buchu bitkisi: 8 hafta düzenli olarak kullanılan Buchu bitkisi idrar kaçırmayı engellemektedir. Mesaneye giden sinir sinyallerini arttıran bu bitki şifalı uygulamalar arasında.
 • At kuyruğu: İdrar kaçırmaya ne iyi gelir sorunuza bir diğer yanıtımız at kuyruğudur. Bataklıklarda ve nehir kenarlarında yetişen bu bitki, antioksidanlar yönünden zengindir. Yaşlanma nedeniyle mesane dokusunun zayıflamasını önler ve idrar kaçırmanın önüne geçer.

 • Mısır püskülü: Vitamin ve antioksidan kaynağı mısır püskülü, idrar kaçırma bitkisel tedavi yöntemleri arasında bir diğer seçenektir. Hem enfeksiyona hem de idrar kaçırmaya karşı etkilidir.
 • Reishi mantarı: İdrar kaçırma doğal tedavi yöntemleri arasında reishi mantarını kullanmak da yer almaktadır. Japonya’da yapılan bir araştırma bu mantarın, 8 hafta düzenli kullanımın sonunda idrara çıkma isteğini azalttığını göstermiştir.
 • Cüce palmiye: İdrar tutamama bitkisel tedavi yolları arasında Avrupa’da sık kullanılan cüce palmiye de yer almaktadır. Boşaltım sistemindeki sinirler üzerinde etkili olan cüce palmiye idrar kaçırmanın önüne geçmektedir.
 • Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğinde iltihaplanma karşıtı özelliklere sahip omega-3 yağ asitleri ile bulunmaktadır. Bu da idrar fonksiyonlarının iyileşmesini sağlamaktadır. Kabak çekirdeği, idrar kaçırmaya bitkisel çözüm arayanlara önerilmektedir.

 • Ayı üzümü: Pelvik kasları güçlendiren annik asit yönünden zengin olan ayı üzümü, idrar kontrolünde birebirdir. İdrar kaçırmasına ne iyi gelir sorunuza en hızlı çözüm sunan yanıtlarımızdan biridir. Ayı üzümü antipsektik özellikleri sayesinde, boşaltım sistemindeki iltihaplanmalara karşı da etkilidir.
 • Moringa bitkisi: Kadınlarda menopoz sırasında görülen idrar kaçırma durumuna karşı kullanılmaktadır. 6 – 8 hafta sonunda etkisi tam olarak görülmektedir.
 • Karayılan otu: İdrar kaçırmaya iyi gelen bitkiler arasında karayılan otu da yer almaktadır. Menopoz sonrası dönemde görülen idrar kaçırma problemleri, karayılan otu ile kontrol altına alabilir. Günde 2 kez suya 10 – 20 damla şeklinde damlattığınız karayılan otunu tüketebilirsiniz.
 • Melisa otu: İdrar kaçırma bitkisel tedavi yöntemleri arasında melisa çayı tüketimi de yer almaktadır. Akşam yatmadan 21 gün boyunca düzenli içilen melisa otu idrar kaçırmaya iyi gelmektedir.
 • Civanperçemi: Yine çay şeklinde tüketilen civanperçemi de idrar kaçırma sorunu olanlara önerilen doğal yöntemlerdendir. Isırgan otu, mısır papatyası ve kuşburnu ile kaynatılarak tüketilebilir.

 • Kişniş: İdrar kaçırma doğal tedavi yollarından biri de kişnişi 1 çay bardağı suya ekleyerek 10 dakika sonra süzerek tüketmektir.
 • Kızılağaç kabuğu: Çay şeklinde tüketilen bir diğer şifalı bitki kızılağaç kabuğudur. Günde 3 kere ikişer çorba kaşığı halinde tüketildiğinde etkili olmaktadır.

İdrar kaçırmasına ne iyi gelir sorunuz için ayrıca soya sütü, kızılcık suyu, elma suyu, meyve çayları ve kafeinsiz çayları da cevap olarak sunabiliriz. . İdrar kaçırma tedavisi sırasında kaçınmanız gereken yiyecek ve içecekleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Alkol
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Çikolata
 • Turunçgiller
 • Kahve
 • Kola ve soda gibi asitli içecekleri
 • Baharatlı gıdalar
 • Çay
 • Domates temelli yiyecekler

İdrar kaçırmaya iyi gelen bitkiler sayesinde tedavi süresince semptomları hafifletebilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.


İdrar Kaçırmaya Bitkisel Çözüm! Ünlü Doktorlardan Tarifler

İdrar kaçırmaya ne iyi gelir diye düşünenler için ünlü doktorların önerdiği sağlıklı birkaç kürden bahsedebiliriz. Yukarıdaki bitkilerle hazırlanan bu kürler sayesinde idrar kaçırma sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Ahmet Maranki İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Kürü

Malzemeler

 • 25-30 adet kiraz sapı
 • 1 su bardağı klorsuz su (Klorsuz su yerine marketten, büfeden satın alacağınız pet şişe su da olur)
 • 4-5 damla limon

Yapılışı: 25 – 30 tane kurutulmuş kiraz sapını 1 su bardağı suda 5 dakika kaynatıp süzün. Üzerine 4 – 5 damla taze limon suyu damlatın ve karıştırarak için. Günde bir defa 1 su bardağı şeklinde tüketin. 2 hafta ile 20 gün arasında uygulayın.


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Kürü

Malzemeler

 • 1 tutam karabaş otu
 • 1 tutam melisa
 • 1 su bardağı klorsuz su (Klorsuz su yerine marketten, büfeden satın alacağınız pet şişe su da olur)

Yapılışı: 1 su bardağı klorsuz suya melisa otunu atıp kısık ateşte 3 dakika kaynatın. Ardından karabaş otunu ilave edip 3 dakika daha kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzüp günde bir kere için. 21 gün uygulamaya özen gösterin. İdrar kaçırmaya iyi gelen bitkiler ile sorununuzun üstesinden gelin.


Dr. Feridun Kunak İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Kürü

Malzemeler

 • 3 su bardağı su
 • 1 tutam civanperçemi̇
 • 1 tutam ısırgan otu
 • 1 tutam papatya
 • 1 tutam kuşburnu

Yapılışı: 3 su bardağı suyu 15 dakika kaynatın. Ocaktan içine 1 tutam civanperçemi, 1 tutam ısırgan otu, bir tutam papatya ve bir tutam kuşburnu atıp 15 dakika demleyin ve günde 1 bardak olmak üzere tüketin.


Dr. Ömer Çoşkun İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Kürü

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yakı otu (Aktardan alabilirsiniz)
 • 1 bardak kaynak su

Yapılışı: İdrar kaçırmaya bitkisel çözüm olarak bir bardak suyu cezvede kaynatıp ocaktan alın. İçine bir tatlı kaşığı yakı otu koyup demlemeye bırakın. Günde 1 kez aç karına için.


Dr. Feridun Kunak İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Kürü

Malzemeler:

 • 1 tutam sarı ballıbaba
 • Yaklaşık bir bardak su

Yapılışı: Yaklaşık bir bardak suya bir tutam kadar sarı ballıbaba bitkisini koyuni, yaklaşık bir dakika kaynatın ve 1 dakika kadar demleyin. Ilıdıktan sonra süzün ve için.

İdrar kaçırmayı önleyen bitkiler sayesinde tedavi sürecinde rahat edebilir ve daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ancak idrar kaçırma doğal tedavi yöntemlerini uygulamadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Doktorunuzun onayı olmadan hiçbir kürü uygulamayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.