Sabah Aç Karnına Çörek Otu Yağı Yemenin Faydaları – Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Bilimsel makalelerde araştırma konusu olan ve  binlerce yıldır kozmetik, gıda gibi alanlarda kullanılan Çörek Otu bitkisi, binlerce yıldır alternatif tıpta kullanılan bitkisel bir destektir. Besin değeri oldukça yüksek olan Soğuk Sıkım (soğuk pres) Çörek Otu Yağı Faydaları saymakla bitmez. Bunun yanı sıra Zayıflamak İçin Çörek Otu Yağı Kullananların Yorumları da oldukça merak edilmekte. Mucize bir bitki olarak da bilinen Çörek Otu Yağı Aç Karnına Mı İçilir Tok Karnına Mı? tüm merak edilenleri makalemizde bulabilirsiniz…

Çörek Otu Nedir?

Günümüzde çörek otu bitkisi,  en çok tohum ve yağından faydalanılan bir bitkidir. Soğuk sıkım veya bir diğer adıyla presleme yöntemiyle bitkinin tohumundan elde edilen çörek otu yağı içerik bakımından en zengin ve niteliği yüksek yağ sınıfında yer almaktadır.

Çörek otu bitkileri, yüksekliği 20 ila 60 cm (8 ila 24 inç) arasında büyüyen dayanıklı yıllık bitkilerdir. Dallı gövdeler ince, derinden bölünmüş yapraklar taşır ve bitkinin gelişmiş bir taprootu vardır. Soluk mavi veya beyaz çiçeklerin beş yaprağı, çok sayıda organı ve beş veya altı uzun kaynaşmış halısı vardır. Siyah üçgen veya piramidal tohumlar, her biri uzun bir çıkıntıda sona eren beş veya altı parçalı bir kapsül içinde taşınır. Bitkiler çeşitli topraklarda büyüyebilir ve kolayca yeniden tohumlanarak bazı bölgelerde yabani otlar haline gelebilir.

Çörek otu vücuda birçok faydası bulunuyor.  Uzmanlar Çörek Otunun  anti-kanser ajanı olarak ilgi görmüştür. N. Sativa’nın tümörlerin başlangıcını, büyümesini ve yayılmasını kontrol etmedeki rolüne bakmak için devam eden çalışmalar vardır. Son araştırmalar, N. Sativa’da Çörek Otunun gelecekteki önleme ve tedavi protokolleri için umut taşıyan bir kanser hücresini öldürme potansiyeli olduğunu gösteriyor.


Çörek Otu Yağının Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyecek olan Çörek Otu Yağı, cilt üzerinde iyileştirici etkisi vardır. kanser üzerinde etkilidir, antioksidan etkisi, antienflamatuar etkisi,  diyabet tedavisinde etkilidir, zayıflatır, emziren annelerde sütü artırır, kilo vermeye yardımcı olur, iltihabı azaltmak, bağışıklık sistemini geliştirmekte çok etkilidir. Kansere karşı korur, Ateş düşürücü etkisi vardır, mide bulantısı, mide ağrısına faydaları çoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihap kurutucudur, kuru öksürük ve bronşite iyi gelir. Kan şekerini düşürür, hemoroid ve basur tedavisinde, astım hastalarına iyi geldiği görülür.

Aynı zamanda kalbi korur, kansere karşı koruma sağlar, sinüzit tedavisi, ağrı kesici özelliği vardır. Kan damarı duvarlarının esnekliğini artırır, göz ağrıları, kronik yorgunluk giderir, kronik baş ağrısına iyi gelir. Tırnak sağlığını güçlendirir, safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir. Dolaşım sistemine yarar sağlar, Cinsel gücü artırır, Amfizem rahatsızlığına iyi gelir, Öksürük, Sarılık tedavisi, Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür. Mantar, parazit tedavisinde etkilidir.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Diş ağrılarını geçirmeye yardım eder. Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar. Eklem ağrıları, artrit ve romatizmaya iyi gelir. Uykusuzluk çekiyorsanız şifayı çörek otu yağında bulabilirsiniz. Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz. A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.

Yaraları iyileştirir, beyin tümörlerinin büyümesini engeller, baş ağrısına iyi gelir, gaz giderir, sindirim sistemini günceller, saç sağlığına iyi gelir. Kabızlığı giderir, burun tıkanıklığını giderir, astıma iyi gelir. mide bulantısını geçirir, diş ağrısına iyi gelir, eklem ağrılarına iyi gelir, vücuttaki sertliklere iyi gelir, Kolesterolü düşürür, Hipertansiyon, Karaciğer sağlığı, Bağırsak solucanları tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte astım, bronşit, hemoroid, romatizma hastalıklarına iyi gelir.

İlginizi Çekebilir-Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Sarı Kantaron Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?


Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı hem dıştan sürülebilen, hem de ağız yolu ile alınarak kullanılabilen bir bitkisel yağdır. Sürülebilir ve içilebilir yağlardan olan bu mucizevi yağın kullanımı şu şekilde olmalıdır. Naturelya Organik Çörek Otu Yağı’nı bir hekim veya eczacı tavsiye etti ise bu yazımıza değil kesinlikle hekim veya eczacının tavsiyesine uymalısınız. Eğer bir sağlık görevlisinin tavsiyesi dışında kendiniz kullanacaksanız aşağıdaki yöntemlerden birini seçip kullanabilirsiniz. (Not: Yetişkinler için tavsiye edilen miktardır.)

1) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını 1 bardak sıcak suya karıştırarak buharını soluyabilirsiniz.

2) 1 yemek kaşığı organik çörek otu yağını yemeklerinize, salatalarınıza doğrudan kullanabilirsiniz.

3) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını 1 bardak su, meyve suyu, kahve, ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

4) 1 dilim ekmeğin üzerine ya da yoğurda ilave ederek yiyebilirsiniz.

5) Çörek otu yağını 2 yemek kaşığı ölçüsünde saç, saç derisi ve cildimizin üzerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 defa tekrarlayabilirsiniz.

6) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını kahvaltıdan önce doğrudan ağzınıza alarak tüketebilirsiniz.


Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı?

Zayıflamak isteyenlere çörek otu yağı önerilir. Çörek otu yağı diyet sürecinde kullanılan faydalı bir yağdır. Çörek otu yağını zayıflamak için tüketebilirsiniz. Peki, kilo vermeye olan etkileri nelerdir? İşte merak edilenler:

 • Çörek otu yağının iştah kapama görevi vardır. Tokluk sağladığı için iştah kapanır ve daha az yemek yemenizi sağlar. Bu şekilde kilo vermeniz çok daha kolay bir hal alır.
 • Çörek otu aynı zamanda karaciğer temizleyici bir bitkisel yağdır. Karaciğer temizlendiğinde bağırsak faaliyetleri daha sağlıklı şekilde gerçekleşir ve metabolizma hızı yükselir. Metabolizmanız hızlandığında kilo vermeniz kolaylaşır.
 • Çörek otu yağı kan şekerini düzenler. Bu görevi sayesinde açlık hissi ortadan kalkar. Çörek otu tek başına sizi zayıflatmaz fakat kilo vermenize destek olur.
 • Vücuda enerji veren çörek otu yağı, ölçülü tüketildiğinde spor esnasında ihtiyacınız olan gücü size kazandırır.

Çörek Otu Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak ve ideal kilonuza ulaşmak için aktardan çörek otu yağı temin edebilirsiniz. Satın aldığınız çörek otu yağının kullanma süresine çok dikkat ediniz. Tarihi geçen çörek otu yağı, kilo verme sürecinde etkili olmayacaktır. Besin değerini koruyan, taze çörek otu yağı almanız önerilir. Alınan çörek otu yağı kilo vermek için nasıl kullanılır merak ediyorsanız hemen listeyi inceleyebilirsiniz:

 • Her sabah 1 çay kaşığı çörek otu yağını, 1 bardak ılık suyla içerek güne başlayın. Metabolizmanızı hızlandıracağı için yağ yakımını başlatacaktır.
 • 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı çörek otu yağı ve bal ekleyin. Bir tutam da tarçın ilave ederek karışım hazırlayın. Bu karışımı her sabah 1 defa içmelisiniz. Zayıflatan kür olarak 7 gün boyunca denemelisiniz.
 • Çörek otu yağını salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Böylece sağlıklı sebzeleri tükettiğinizde bir yardımcınız da çörek otu yağı olacaktır.
 • Yoğurtlu mezelerin üzerine 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı gezdirebilirsiniz. Bağırsakları hareketlendiren yoğurt ve çörek otu yağı, beraber tüketildiğinde kısa sürede yağ yakımını başlatacaktır.
 • Çörek otu yağıyla zayıflamak için sizin de sağlıklı beslenmeniz gerekir. Bu nedenle kaçamak besinlerden uzak kalmayı unutmayın.
 • Çörek otu yağının etkisini tam anlamıyla görmek için gün içinde aktif olmayı ihmal etmeyin.
 • Kilo aldıran yiyeceklerden uzak kalarak çörek otu yağıyla zayıflamanız mümkündür.
 • Çörek otu yağını sabahları uyandığınızda 1 bardak suyla içtiğiniz takdirde, direk etkisini gösterecektir.
 • Vücudunuzdaki fazla suyun atılmasını kolaylaştıracaktır. Ödemden kurtulduğunuz anda yavaş yavaş kilo verdiğinizi göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.